- 247/2013 Sb., o žádostech podle zákona o investičních společnostech a fondech
- 77/1996 Sb., Žádost o odnětí nebo omezení a podrobnosti ochrany pozemků
- 381/2016 Sb., žádosti, oznámení a předkládání výkazů o spotřebitelském úvěru
- 176/2009 Sb., náležitosti žádosti o akreditaci vzdělávacího programu
- 220/2019 Sb., o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání
Jakým způsobem je za současné právní úpravy potřeba požádat stavební úřad o souhlas s dělením nebo scelováním pozemků a jaké náležitosti musí žádost obsahovat?
Obec obdržela žádost o poskytnutí informací poštou. Může obec zaslat požadavek o zaplacení poštovného na e-mailovou adresu uvedenou v žádosti?
Zaměstnanec, který pracuje na základě dohody o provedení práce, požádal o zaměstnání v pracovním poměru. Musí obec na tuto žádost reagovat, případně jak?
Jak postupovat, pokud starosta nechce povolit založení osadního výboru na žádost občanů?
Jak je možné postupovat v případě, že povinný orgán nereaguje na žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím?
Je možné při podání žádosti o přidělení obecního bytu od žadatele požadovat čestné prohlášení k neexistenci dluhů vůči obci, sdělení, zda žadatel má exekuci či je v insolvenci apod.?
Dle § 185 odst. 2 nového stavebního zákona má stavební úřad vyzvat k odstranění vad žádosti do 10 dnů od zahájení řízení. Po uplynutí této lhůty to již učinit nemůže?
Podle ustanovení § 185 odst. 2 nového stavebního zákona (zákona č. 283/2021 Sb.), platí: „Stavební úřad vyzve stavebníka k doplnění žádosti a odstranění vad žádosti nejpozději do 10 dnů od zahájení řízení a řízení usnesením přeruší; usnesení se doručuje pouze stavebníkovi a nelze se proti němu odvolat.“
Nový stavební zákon - napříč svojí úpravou - obsahuje řadu lhůt pro stavební úřad za účelem učinění různých kroků (příkladmo vyrozumění o zahájení řízení má být dle ustanovení § 188 odst. 1 nového stavebního zákona učiněno bezodkladně, nejpozději do 7 dnů ode dne zahájení řízení doručením bezvadné žádosti nebo od odstranění vad). Nicméně nový stavební zákon nestanoví žádný následek nedodržení takové lhůty, přičemž nelze ani dovozovat, že by se mělo jednat o lhůtu propadnou.
Důvod je prostý, pro účely toho, aby stavební úřad mohl žádost posoudit (stejně tak dotčené orgány) perspektivou zákonných a podzákonných požadavků dle ustanovení § 193 nového stavebního zákona, popř. dalších požadavků, je nutné, aby měly k dispozici perfektní bezvadnou žádost.
Jedná se tedy o lhůtu pořádkovou, při jejímž nedodržení si může účastník řízení stěžovat na nečinnost stavebního úřadu. Stavební úřad - i když tuto lhůtu nedodrží - nejen může, ale dokonce musí odstranit vady žádosti.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.