- 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
- 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky
- 561/2004 Sb., školský zákon
- 372/2011 Sb., zákon o zdravotních službách
- 500/2002 Sb., k provedení zákona o účetnictví pro podnikatele
Je možné občana přihlásit k trvalému pobytu pouze z „titulu manželství“?
V bytovém domě bydlí několik občanů s trvalým pobytem v naší obci a ti sami o své vůli řádně platí poplatek za TKO. Druhá skupina jsou nájemníci bez trvalého pobytu v obci. Ti poplatek neplatí a přesto využívají sběrné nádoby u domu. Pronajímatel (vlastník domu) nemá s obcí podepsanou žádnou smlouvu. Jakou cestou může obec od pronajímatele vymoci poplatek za neplatící nájemníky?
Pokud by došlo k vyklizení bytového domu např. z hygienických důvodů, musí se nájemníkům poskytnout náhradní ubytování? A kdo je k tomu povinen, vlastník bytového domu, nebo obec?
Může nájemce požadovat slevu z nájemného v případě, kdy majitel domu provádí rekonstrukci (zateplení, výměna oken, oprava výtahové šachty), a z tohoto důvodu nefunguje výtah, čímž jsou ztíženy podmínky nájemníků?
Jak je možné postupovat při vymáhání dlužného nájemného od nájemníka v insolvenci (úpadku)? Je možné vypovědět nájemní smlouvu i přes zahájené insolvenční řízení?
Obec chce postavit bytový dům. Cena je dle občanů neodpovídající lokalitě a jeví se jako plýtvání finančními prostředky obce. Výstavba bude financována pouze z prostředků obce, bez dotace a nebyla zahrnuta ani v rozvojovém plánu obce, pouze jí schválilo zastupitelstvo za podivných podmínek, když podle jejich vyjádření si většina zastupitelů myslí, že v domě bude více bytů než dle zveřejněné dokumentace. Je toto jednání obce v souladu se zákonnými postupy? Postupuje obec jako řádný hospodář?
Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění nemovitosti?
U pojištění nemovitosti vám s určením pojistné částky pomůže znalecký posudek nebo jej může stanovit odborný zprostředkovatel v oblasti pojištění. Pojistná částka by měla odpovídat ceně, za níž byste dnes na stejném místě postavili stejnou nemovitost ve stejné kvalitě a velikosti – to je tzv. nová cena. Pozor je potřeba dávat na to, že se nejedná o tržní cenu nemovitosti, tedy částku, za níž byste dokázali nemovitost aktuálně prodat.
U pojištění bytu v bytovém domě se ke stanovení pojistné částky používá cena, za níž byste v současné době pořídili srovnatelný byt ve stejné lokalitě, velikosti a kvalitě.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.
Uprchlíkům z Ukrajiny chceme nabídnout ubytování v obecní nemovitosti, je třeba zveřejnit záměr?
Podle ustanovení § 39 odst. 3 zákona o obcích platí, že povinnost zveřejnit záměr se nevztahuje mj. na pronájem bytů anebo na pronájem či výpůjčku majetku obce na dobu kratší než 30 dnů.
Bez zveřejnění záměru lze tedy realizovat krátkodobý pronájem či výpůjčku jakýchkoli prostor (do 30 dnů) nebo pronájem bytu. Výpůjčce na dobu delší než 30 dnů by zveřejnění záměru již dle zákona mělo předcházet. S ohledem na uvedené doporučujeme postupovat obezřetně s tím, že pokud by se mělo jednat o delší bezúplatné přenechání prostor (tedy výpůjčku), mělo by dojít ke zveřejnění záměru (v tomto ohledu nelze ale vyloučit budoucí názorový posun).
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.