- 326/2022 Sb., ve věci návrhu na zrušení obecně závazné vyhlášky obce Přišimasy o místním poplatku
Může obec vybírat platbu za připojení vodovodní přípojky k rodinnému domu?
O jaký druh povolení bude nutné žádat v případě záměru zřídit přípojky pro napojení dosud nepřipojeného objektu na vodovod a kanalizaci? Je v takovém případě nutné zpracování projektové dokumentace?
Je možné, aby obec zavedla místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku možností jeho připojení na vodovod nebo kanalizaci podle zákona o místních poplatcích pouze v lokalitě, ve které fakticky nové inženýrské sítě vzniknou, obec je zafinancuje a bude jejich vlastníkem, nebo se automaticky rozumí platnost vyhlášky pro každé nové připojení na stávající vodohospodářskou infrastrukturu na celém území obce?
Může provozovatel podmínit napojení vodoměru úhradou dlužné částky za odebrání šacht a dalšího materiálu?
Obec připravuje lokalitu pro individuální výstavbu rodinných domů. Obec je vlastníkem pozemků pro pozemní komunikace a inženýrské sítě, které bude sama budovat, pozemky pro výstavbu rodinných domů jsou již ve vlastnictví jednotlivých soukromých stavebníků. Může obec v budoucnosti zavést místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku díky možnosti jeho připojení na vodovod nebo kanalizaci i v případě, že již vydala souhlasné stanovisko k připojení na předmětné inženýrské sítě před jejich fyzickým vybudováním?
V obci je budována splašková kanalizace. Na projekt byla podána žádost o dotaci s podmínkou napojení co největšího počtu obyvatel. Aby se tohoto dosáhlo, zastupitelstvo schválilo příspěvek jednotlivým vlastníkům rodinných domů na dokumentaci stavby v plné výši a na kanalizační přípojky tak, že vlastník zaplatí do 10 m délky přípojky a zbytek obec. Přípojky jsou různě dlouhé, takže příspěvek obce jednotlivým vlastníkům bude různý. Je tento postup v souladu se zákonem?
Může si obec jako provozovatel a vlastník vodovodu dát podmínku pro připojení na hlavní řad, ve znění: Obec souhlasí s vybudováním vodovodní přípojky podle stavebního zákona s podmínkou, že si nový odběratel vybuduje na hlavním řádu hlavní uzávěr a přívod vody na hranici pozemku na vlastní náklady a po zhotovení se tato část stavby stane majetkem vlastníka vodovodu (obce)?
Obec je provozovatelem splaškové kanalizace. Jak může obec stanovit objem odpadních vod, které jsou do kanalizace vypouštěny odběratelem vodovodu, jestliže ten má kromě odběru vody z vodovodu k dispozici též jiné zdroje vody, např. vlastní studnu, která je opatřena vodoměrem, kterým však není měřeno provozovatelem vodovodu, ale slouží pouze pro výlučnou potřebu odběratele?
Do jakého režimu spadá řešení/povolování tzv. venkovních rozvodů, tj. části technického připojení staveb od přípojky (vody, nízkého napětí, plynu) po např. rodinný dům?
Ze stavebního zákona nevyplývá, že by tyto areálové rozvody nevyžadovaly povolení záměru. Jsou součástí např. stavby rodinného domu, jsou na pozemku rodinného domu a nic nebrání jejich povolení současně se stavbou rodinného domu. Pokud se jedná např. o rozvody k retenční nádrži či domovní čistírně odpadních vod je na místě je povolit.
Tato skutečnost vyplývá i ze starého stavebního zákona a nový stavební zákon na ní nic nemění. Ne vždy se totiž jedná o areálové či vnitřní rozvody, vše je nutné vyhodnotit podle druhu těchto rozvodů, např. vodovodní přípojka dle § 3 odst. 1 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, ve znění pozdějších předpisů, je „úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby“, tedy může být zaústěna až do objektu a areálový rozvod na pozemku objektu se žádný nenachází.
Nový stavební zákon
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.