- 72/2024 Sb., ve věci návrhu na zrušení vyhlášky obce Jenštejn o o poplatku za zhodnocení stavebního pozemku
Obec je provozovatelem splaškové kanalizace. Jak může obec stanovit objem odpadních vod, které jsou do kanalizace vypouštěny odběratelem vodovodu, jestliže ten má kromě odběru vody z vodovodu k dispozici též jiné zdroje vody, např. vlastní studnu, která je opatřena vodoměrem, kterým však není měřeno provozovatelem vodovodu, ale slouží pouze pro výlučnou potřebu odběratele?
Obec vybudovala tlakovou kanalizaci, ale někteří občané obce se k této kanalizaci nechtějí připojit. Jakým způsobem můžeme přinutit občany o spolupráci, resp. o připojení ke kanalizaci?
Obec vybudovala kanalizaci, občan se nechce připojit. Jakou máme pravomoc ho k připojení donutit? Postačí, pokud doloží, že odpadní vody řádně likviduje?
Do jakého režimu spadá řešení/povolování tzv. venkovních rozvodů, tj. části technického připojení staveb od přípojky (vody, nízkého napětí, plynu) po např. rodinný dům?
Ze stavebního zákona nevyplývá, že by tyto areálové rozvody nevyžadovaly povolení záměru. Jsou součástí např. stavby rodinného domu, jsou na pozemku rodinného domu a nic nebrání jejich povolení současně se stavbou rodinného domu. Pokud se jedná např. o rozvody k retenční nádrži či domovní čistírně odpadních vod je na místě je povolit.
Tato skutečnost vyplývá i ze starého stavebního zákona a nový stavební zákon na ní nic nemění. Ne vždy se totiž jedná o areálové či vnitřní rozvody, vše je nutné vyhodnotit podle druhu těchto rozvodů, např. vodovodní přípojka dle § 3 odst. 1 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, ve znění pozdějších předpisů, je „úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby“, tedy může být zaústěna až do objektu a areálový rozvod na pozemku objektu se žádný nenachází.
Nový stavební zákon
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.