V databázi máme 3 390 zodpovězených dotazů

Výsledky vyhledávání podíl

Nalezeno 4171 právních předpisů:

  • 134/2008 Sb., Zákon o přijetí úvěrů Českou republikou od Evropské investiční banky na financování národních podílů u projektů spolufinancovaných z Operačního programu doprava v programovém období 2007 až 2013
  • 96/2001 Sb., Nález Ústavního soudu ze dne 14. února 2001 ve věci návrhu na zrušení nařízení vlády č. 51/2000 Sb., kterým se stanoví opatření a podíl státu na tvorbě podmínek pro zajištění a udržení výroby cukrovky a cukru a stabilizaci trhu s cukrem
  • 88/2015 Sb., Vyhláška o odměně správce pověřeného správou podílu v obchodní korporaci a o náhradě jeho hotových výdajů
  • 80/1996 Sb., Vyhláška Ministerstva zemědělství o pravidlech poskytování podpory na výsadbu minimálního podílu melioračních a zpevňujících dřevin a o poskytování náhrad zvýšených nákladů
  • 92/1932 Sb., Vyhláška o vyšetření podílu československého věřitele podle § 1 vládního nařízení ze dne 24. září 1926, č. 181 Sb. z. a n., kterým se provádí úmluva mezi Československou republikou a republikou Rakouskou ze dne 18. června 1924 o úpravě závazků v rakousko-uherských korunách (č. 60/1926 Sb. z. a n.).

Nejste přihlášen, nemůžete si tak zobrazit obsah těchto ani dalších nalezených předpisů.

Bylo nalezeno 56 dotazů s odpovědí. Zobrazuji dotazy 31 až 40

Máme v rozpočtu navýšit příjem daně z nemovitých věcí?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Obec spoluvlastní zemědělské pozemky se soukromou osobou. Vzhledem ke komplikacím se správou pozemků se obec se spoluvlastníkem dohodla na zrušení spoluvlastnictví a rozdělení těchto pozemků do výlučného vlastnictví. Který orgán tuto dohodu schvaluje a musí obec zveřejnit záměr?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Došlo podle stávajícího občanského zákoníku ke změnám v obchodních podílech a v rozhodovacích pravomocech orgánů obce ohledně zakládání právnických osob a schvalování společenské smlouvy? Musí nový návrh společenské smlouvy schválit opět zastupitelstvo obce?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Souhlas vlastníka pozemku nebo stavby, na nichž má být záměr realizován, je prý v novém stavebním zákoně zjednodušen a povede k urychlení řízení. Jak je tedy souhlas vlastníka v novém stavebním zákoně upraven?

Nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb.) upravuje souhlas vlastníka v ustanovení § 187. Je-li stavebníkem vlastník pozemku nebo stavby, na nichž má být záměr uskutečněn, nebo je-li oprávněn k realizaci záměru z práva stavby nebo ze služebnosti, není třeba souhlas vlastníka řešit, neboť takovou skutečnost ověří stavební úřad z katastru nemovitostí (není-li stavba předmětem evidence v katastru nemovitostí, lze dle § 187 odst. 1 nového stavebního zákona doložit čestné prohlášení).

Pakliže stavebník nemá právní titul tak, jak je předpokládáno shora, a není-li pro získání potřebných práv stanoven zákonem účel vyvlastnění, musí stavebník předložit souhlas vlastníka pozemku či stavby. Obsahové náležitosti pak stanoví § 187 odst. 3 nového stavebního zákona.

Podrobnější úpravu oproti dosavadnímu stavebnímu zákonu (zákon č. 183/2006 Sb.) pak nový stavební zákon stanoví ve vztahu k problematice zpětvzetí souhlasu a upravuje též to, kdo a za jakých podmínek uděluje tento souhlas v případě podílového spoluvlastnictví a bytového spoluvlastnictví.

Stavebník doloží souhlas vlastníka, který je zapsán v katastru nemovitostí ke dni podání žádosti. Nový stavebník zákon reaguje na dosavadní nežádoucí praxi zpětvzetí těchto souhlasů tak, že souhlas vlastníka pozemku nebo stavby nelze vzít zpět po podání žádosti o povolení záměru. Nicméně pro to, aby stavebník neměl „bianco“ souhlas bez jakýchkoliv limitací, nový stavební zákon stanoví, že dojde-li po podání žádosti k podstatné změně záměru, je možné záměr povolit pouze tehdy, doloží-li stavebník souhlas s upraveným záměrem. Samozřejmě bude vždy na individuálním posouzení toho, co je podstatná změna záměru, což vždy bude muset posoudit stavební úřad, jelikož ten buď bude nový souhlas vlastníka s upraveným záměrem vyžadovat, nebo nebude.

Ve vztahu k podílovému spoluvlastnictví nový stavební zákon výslovně stanoví, že pro povolení záměru postačuje souhlas dvoutřetinové většiny všech spoluvlastníků podle výše jejich podílů. Tímto samozřejmě není nahrazen soukromoprávní souhlas pro realizaci stavby, avšak pro účely povolení záměru bude takový souhlas dvoutřetinové většiny všech co do výše podílů dostatečný.

Nový stavební zákon pak upravuje odchylně též případ bytového spoluvlastnictví, neboť v takovém případě postačí pouze souhlas společenství vlastníků jednotek a pokud společenství vlastníků jednotek nevzniklo, pak postačí souhlas správce.

Dotčená ustanovení právních předpisů

K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.

Správnost této odpovědi garantuje
Brož

JUDr. Jan Brož PhD.
advokát, KVB advokátní kancelář s.r.o.

Brož

Obec vlastní les, v němž probíhá samovýroba, tzn., že občané mají možnost si na předem určených podílech provést samovýrobu dřeva. Má obec nějakou odpovědnost za případné úrazy občanů, které by mohly nastat při provádění samovýroby dřeva? Před započetím samovýroby občané podepisují podmínky chování.

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

V návaznosti na proběhlé komunální volby, byl zvolen do zastupitelstva obce podnikatel v zemědělství, který dlouhá léta zajišťuje pro obec pronájem velkokapacitních kontejnerů, které na každý víkend umístí na kontejnerová stání v našich obcích a po víkendu vyveze (na vše řádně vystavená faktura).Jeho zvolením do zastupitelstva obce (neuvolněný člen zastupitelstva), dostává se tak do střetu zájmu? Může pokračovat v této činnosti a za jakých podmínek? Prosím, jaké by bylo nejvhodnější řešení, abychom se vyhnuli střetu zájmu nebo případnému nařčení.

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Kdo je plátcem poplatku za odkládání komunálního odpadu u bytových domů? Má-li dům 4 byty, tedy 4 bytové jednotky (každý byt má své vlastníky, kteří mají také podíl na společných prostorech domu), je třeba za plátce považovat 1 osobu (spoluvlastníky), nebo každého jednotlivého vlastníka bytové jednotky (tj. celkem 4 plátce)?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Jak postupovat, když občan obce nařkl všechny zastupitele obce ze střetu zájmu v situaci, kdy zastupitelstvo obce nevyhovělo jeho žádosti o koupi pozemku?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Obec vlastní v akciové společnosti 99,9 % akcií. Tuto společnost obec nezakládala, po jejím založení do ní pouze vstoupila. Jeden z členů zastupitelstva obce požádal společnost a následně obec o poskytnutí komplexního souboru informací (včetně faktur, závěrek, závazků…). Má obchodní společnost povinnost postupovat podle ustanovení § 82 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)? Je daná právnická osoba veřejnou institucí – tedy povinným subjektem dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.