Musí vyjádření obce jakožto účastníka územního řízení schvalovat zastupitelstvo, nebo je to pravomoc starosty obce?
Jakými kompetencemi disponuje starosta obce, kde se rada obce nevolí, ve vztahu k nákupům movitého materiálu a majetku? Může tyto nákupy zajišťovat sám?
Pokud v obci není rada, tak smlouvu o dílo schvaluje vždy zastupitelstvo, nebo má toto právo i starosta bez schválení zastupitelstvem?
Který orgán obce rozhoduje o jmenování členů komise pro výběr dodavatele veřejné zakázky na stavební práce?
Je nějak upraven způsob schvalování darů ze strany obce občanům, kteří byli postiženi povodní?
I v době povodně platí, že je zastupitelstvu obce vyhrazeno rozhodovat o poskytnutí věcných darů v hodnotě nad 100 000 Kč a peněžitých darů ve výši nad 100 000 Kč fyzické nebo právnické osobě v jednom kalendářním roce. Do uvedeného limitu se běžně jedná o zbytkovou pravomoc rady obce, nicméně v době povodně rozhoduje na místo rady obce starosta obce (a to i v případě, že si tuto pravomoc vyhradilo zastupitelstvo). Pakliže mu byla pravomoc rozhodovat o poskytování darů do určité výše svěřena radou obce, tak toto svěření se neruší, jen k tomu přibývá pravomoc rozhodovat až do výše 100 000 Kč (byla-li ale tato pravomoc svěřena obecnímu úřadu, nebo alespoň její část, tak nedochází k „přesunu“ na starostu). Jinak řečeno, v případě „střetu“ předchozího svěření radou obce a svěření na základě zákona při mimořádné události bude vykonávat obecní úřad pravomoci v souladu se svěřením a ostatní, předem nesvěřené pravomoci bude vykonávat starosta.
V této souvislosti lze ještě podotknou, že finanční pomoc (ať již ve formě peněžitého daru, dotace či návratné finanční výpomoci) bude mít zpravidla za následek změnu rozpočtu a s tím související nutnost provedení rozpočtového opatření. Rozpočtové opatření se provádí před provedením rozpočtově nezajištěného výdaje. Po provedení rozpočtově nezajištěného výdaje lze rozpočtové opatření provést pouze při živelní pohromě ohrožující životy a majetek, tj. při povodni.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.
Může si zastupitelstvo určit, že bude schvalovat rozpočtově nezajištěné investice, případně rozpočtově nezajištěné výdaje obce, nad určitou částku?
Může se neuvolněný zastupitel pojistit proti rizikům? Je možné, aby toto pojistné bylo hrazeno z prostředků obce?
Obecně platí, že záleží na každém zastupiteli, zda se chce preventivně vzhledem k výkonu veřejné funkce pojistit, či nikoliv. Nad rámec běžného odměňování za výkon veřejné funkce v souladu s úpravou zákona o obcích lze rozhodnutím zastupitelstva zastupitelům poskytnout pouze v zákoně výslovně uvedené plnění či příspěvky. Jedním z nich je i příspěvek na pojištění rizik spojených s výkonem funkce člena zastupitelstva obce. Zůstává zcela na rozhodnutí zastupitelstva dané obce, zdali tento příspěvek a v jaké výši a za jakých podmínek bude zastupitelům poskytovat. Jedná se o vyhrazenou pravomoc zastupitelstva obce.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.