- 395/2009 Sb., o významné tržní síle a nekalých praktikách při prodeji zemědělských a potravinářských produktů
- 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty
- 282/2016 Sb., o požadavcích na potraviny, které lze prodávat ve školách
- 254/2020 Sb., ve věci návrhů na zrušení zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských produktů
- 74/2013 Sb.m.s., Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte
Obec prodává nemovitost za určitou cenu stanovenou znaleckým posudkem. Přihlásil se zájemce, který hodlá malou část kupní ceny zaplatit hned a zbylou částku chce zaplatit ve formě měsíčních splátek po dobu 10 let. Obec s nabídkou souhlasí, nicméně požaduje do smlouvy přidat odkládací podmínku, že vklad vlastnického práva bude proveden až po úplném zaplacení kupní ceny (tedy v tomto případě až za 10 let). Je tento způsob převodu nemovitosti možný?
Který orgán obce schvaluje uzavření smlouvy o smlouvě budoucí a který schvaluje následní kupní smlouvu k pozemkům obce?
Žadatel, který je ženatý, podal žádost o odkoupení obecního pozemku jako jednotlivec. Je možné takovou žádost podat a může být na jejím základě schválen majetkoprávní záměr?
Obec se stará kvůli pořádku o cizí pozemek více než 12 let. Vlastník pozemku nebydlí v obci a neměl zájem se za celou dobu o tento pozemek postarat. Vlastník pozemku nyní zemřel a dědic ho nyní chce prodat. Má obec nějaký nárok na tento pozemek? Musí přistoupit na požadovanou cenu stávajícího vlastníka?
Obec se stala plátcem DPH kvůli prodejům dřeva z obecního lesa a dále kvůli výběru stočného (v těchto činnostech vystupuje jako plátce DPH). Pokud krátkodobě pronajímá sál (vždy na dobu maximálně 48 hodin) v naší hasičské zbrojnici, řeší i v této aktivitě DPH? Nebo se jí DPH v takové činnosti netýká, neboť je plátcem pouze ve výše uvedených činnostech?
Obec vlastní budovu mateřské školy na pozemku, jehož vlastníkem je obec pouze 1/2, druhou 1/2 vlastní fyzická osoba. Jak získat i druhou polovinu pozemku do vlastnictví obce, když jednání o prodeji selhávají? Jak určit cenu za zmiňovanou 1/2 pozemku? Může fyzická osoba požadovat nájem zpětně a za jaké období? Jak určit výši nájemného?
Neuvolněnými členy zastupitelstva obce jsou otec (který je současně i neuvolněným členem rady obce) a jeho dcera. Tato členka zastupitelstva obce (dcera zastupitele obce a zároveň člena rady obce) chce koupit nemovitost ve vlastnictví obce, o kterou žádná osoba dlouhodobě neprojevila zájem. Musí uvedení členové zastupitelstva obce oznámit svůj poměr k projednávané věci? Nebo se jedná o obecně známou informaci o příbuzenském vztahu, že to není nutné?
Rádi bychom pomohli Ukrajině a jejím občanům. Naše obec hodlá zřídit transparentní účet s tím, že občané budou moci přispět i hotovými penězi do kasičky, následně bude vkládáno na účet. Prosím o informaci, resp. postup, jakým způsobem toto realizovat.
Jedná se o tzv. veřejnou sbírku, jejíž pořádání je regulováno zákonem. Podle zákona musí obec oznámit, že hodlá veřejnou sbírku konat, písemně krajskému úřadu, kde je možné uvést důvody hodné zvláštního zřetele, aby mohla být sbírka zahájena ve lhůtě kratší než 30 dnů od přijetí oznámení (takovým důvodem je právě zmírnění následků ozbrojeného konfliktu). Krajský úřad by měl osvědčit konání sbírky.
Oznámení musí v prvé řadě obsahovat název a sídlo obce, jakož i usnesení příslušného orgánu o souhlasu s konáním sbírky (rady obce), jméno, příjmení, datum narození a adresu místa trvalého pobytu starosty.
V oznámení musí být dále uvedeny následující skutečnosti:
a) účel sbírky (mají-li být z čistého výtěžku sbírky hrazeny režijní náklady, uvede se v účelu sbírky také nejvyšší procentní část čistého výtěžku, která může být takto použita),
b) území, na němž se sbírka bude konat,
c) datum zahájení a datum ukončení sbírky, popřípadě informaci, že sbírka bude konána na dobu neurčitou,
d) způsob provádění sbírky,
e) název a adresu banky nebo její pobočky nebo pobočky zahraniční banky, u níž je zřízen bankovní účet ke shromažďování příspěvků získaných sbírkou, a číslo tohoto účtu,
f) podmínky pro otevření a zjištění obsahu pokladniček,
g) určení výše příspěvku při prodeji předmětů, v jejichž prodejní ceně je příspěvek zahrnut, nebo určení výše příspěvku na vstupenkách, koná-li se sbírka i tímto způsobem
h) den v roce, ke kterému bude zpracováno roční průběžné vyúčtování, koná-li se sbírka na dobu neurčitou nebo na dobu určitou po dobu delší než 1 rok,
i) den v roce, ke kterému bude zpracováno první roční průběžné vyúčtování, není-li tento den totožný s dnem uvedeným v písm. h).
Případnou změnu kteréhokoli z údajů v oznámení nebo v připojených dokladech je obec povinna oznámit příslušnému krajskému úřadu nejpozději do 10 pracovních dnů.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.