- 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci
- 119/2001 Sb., pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí
- 595/2006 Sb., nařízení o nezabavitelných částkách
- 221/2003 Sb., o dočasné ochraně cizinců
- 1/2013 Sb., o amnestii
Který orgán obce rozhoduje o zřízení služebnosti? Musí obec zřizovat služebnost i v případě, že je žádána jako stavební úřad o povolení stavby přípojky apod.?
Nájemkyně obecního bytu zemřela. V tomto bytě byla také k trvalému pobytu hlášena její (nezletilá) pravnučka. O přidělení bytu požádala kromě jiných i vnučka (matka nezletilé dívky). Jaký je postup v této situaci, může obec nabídnout byt jiným osobám?
Je povinen starosta obce, kterému je dán do užívání osobní automobil, vést knihu jízd a zaznamenávat tam všechny jízdy? Lze stanovit pro užívání služebního automobilu další povinnosti (např. místo parkování)?
Jaký orgán obce schvaluje záměr uzavření úvěrové smlouvy ze strany akciové společnosti, kde je obec jediným akcionářem?
Obec má většinový podíl (73 % akcií) v akciové společnosti a ráda by do této společnosti vložila nepeněžitý vklad. Ostatní akcionáři jsou menší obce a fyzické osoby. Jak postupovat, když někteří akcionáři nemohou vykonávat hlasovací právo?
Mění se nějak pravomoci dle zákona o obcích, o kterých může rozhodovat starosta v souvislosti s povodněmi?
Starosta obce má v souvislosti s řešením mimořádné události, se zabráněním jejího vzniku nebo s odstraňováním jejích následků větší pravomoci. Mezi tyto mimořádné události bez pochyby patří i povodně. Starosta může v této situaci rozhodovat v záležitostech, které spadají do tzv. zbytkové pravomoci rady obce, a to bez ohledu na to, zda byl radou k takovému rozhodování předem pověřen, případně i v případech, v nichž si zastupitelstvo takové rozhodnutí předem vyhradilo. Tedy běžně by o těchto záležitostech rozhodovala rada obce, či zastupitelstvo, pokud by si určitou pravomoc vyhradilo (starosta by měl pouze ty pravomoci, které by mu byly svěřeny), ale při těchto mimořádných událostech je to starosta obce, který rozhoduje, namísto rady obce, případně zastupitelstva obce, i když si tuto záležitost předem vyhradilo.
Tímto není dotčeno předchozí svěření pravomoci radou obce, ať už starostovi nebo obecnímu úřadu (toto svěření se neruší). Pokud byla určitá pravomoc svěřena starostovi před vznikem této situace, má ji svěřenou i v době, kdy by ji mohl vykonávat na základě výslovného zákonného zmocnění. Pokud byla určitá pravomoc svěřena obecnímu úřadu (případně konkrétnímu útvaru), pak vznikem této situace ji může vykonávat i nadále obecní úřad (na základě předchozího svěření), nedochází k „přesunu“ na starostu.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.