Které obce mohou zavést místní poplatek z pobytu?
Podléhají místnímu poplatku z pobytu podle zákona o místních poplatcích i osoby pobývajících na ubytovnách?
Může obec stanovit zvýšení místního poplatku za jeho nezaplacení vnitřní směrnicí, kterou schválí zastupitelstvo obce. Jaký je nejvhodnější postup pro stanovení pravidel pro zvýšení místního poplatku?
Jak je to s poplatkovými povinnostmi uprchlíků, musí hradit některé místní poplatky?
Jelikož nelze předpokládat, že by na území obce pobývali za úplatu, neměl by jejich pobyt podléhat místnímu poplatku z pobytu, jelikož ten se vztahuje pouze na úplatné pobyty.
U místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství by teoreticky mohlo jít o osobou přihlášenou v obci, pokud zde bude pobývat přechodně po dobu delší než 3 měsíce, nebo bude žadatelem o udělení mezinárodní či dočasné ochrany - v takové případě lze, jsou-li pro to důvody, přistoupit k prominutí místního poplatku.
U místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství lze rozhodnout na žádost poplatníka individuálně. U tohoto i dalších místních poplatků pak lze rozhodnout o prominutí poplatkové povinnosti plošně (ve vztahu k určité skupině osob), a to z důvodu mimořádné události.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.
Vztahuje se místní poplatek z pobytu podle zákona o místních poplatcích i na krátkodobé pronájmy, jako jsou např. ty zprostředkované airbnb?
Umožňuje zákon o správních poplatcích stále vybírat poplatek za místní šetření?
Obec má stanovený místní poplatek ze psů ve výši 700 Kč a za druhého a každého dalšího psa téhož držitele 1 000 Kč. Podle zákona o místních poplatcích poplatek ze psů platí držitel psa. Je možné, aby v rámci jedné domácnosti byl poplatek za druhého a dalšího psa řešen tak, že by každý ze členů domácnosti potvrdil, že je držitelem psa, tudíž by se tak vyhnuli navýšení poplatku za druhého, případně dalšího psa?
Lze prominout v souvislosti s povodněmi místní poplatek?
Správce poplatku, tj. obecní úřad, může z moci úřední poplatek (nebo jeho příslušenství) zcela nebo částečně prominout při mimořádných, zejména živelních událostech (sem je možné zařadit i povodně). Rozhodnutím o prominutí místního poplatku v souvislosti s povodněmi se promíjí poplatek všem poplatníkům, jichž se důvod prominutí týká, a to ode dne právní moci tohoto rozhodnutí. Rozhodnutí oznamuje správce poplatku, tj. obecní úřad, vyvěšením na své úřední desce, přičemž je zároveň povinen ho zveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.