- 146/1942 Sb., o ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů
- 93/1942 Sb., , kterým se povoluje užití dílčích dlužních úpisů
- 279/1860 ř.z., úroky z výpůjčky národní platiti se budou na čas v bankovkách
- 308/1921 Sb., o státní výpůjčce na úhradu schodku z moučného hospodářství
- 110/1922 Sb., zmocnění ministra financí ke sjednání výpůjčky také v cizí měně
Může být výše nájemného za hrobové místo nulová s tím, že by byly hrazeny pouze služby související s nájmem? Ceny služeb by byly stanoveny za jednohrob/rok, dvojhrob/rok. Pokud by to takto bylo možné, musí být cena za m2/rok uváděna ve smlouvě o nájmu hrobového místa?
Může zastupitelstvo obce schválit bezúplatně užívání obecního pozemku soukromé osobě za podmínek, že obecní pozemek bude použit pouze jako vstup do objektu soukromé osoby, na obecním pozemku se nesmí nic skladovat, stavět stavby a jiná zařízení a dělat jakékoliv terénní úpravy, pozemek se bude udržovat v čistém stavu a dvakrát za rok se provede posečení obecního pozemku na náklady uživatele? Jakou právní formu by mělo mít uvedené užívání obecního pozemku? Může to být pouze dohoda?
Obec nepravidelně půjčuje služební vozidlo svým zaměstnancům k soukromým účelům. Jakým způsobem bude obec vůči zaměstnanci postupovat při stanovení náhrady za pohonné hmoty? Nejedná se o výpůjčku služebního vozidla.
Jakým způsobem může obec pronajmout jednu místnost v obecním bytě občanovi obce (bezdomovci), který v obci vykonává obecně prospěšné práce, pro zimní období, než si zajistí jiné ubytování? Jak lze tento pronájem zdůvodnit v souvislosti se zákonnou úpravou a zajištění pomoci člověku v sociálně tíživé situaci?
Na území obce dochází k výběru místního poplatku za užívání veřejného prostranství. Tato skutečnost nebrání tomu, aby obec současně žádala nájemné za užívání téhož pozemku, je-li ve vlastnictví obce. Je však obec povinna takovýto pozemek dát do užívání formou nájmu či výpůjčky, tzn. dodržet postup daný § 39 z. č. 128/2000 Sb., o obcích? Anebo je pro zábor veřejného prostranství (i dlouhodobého – např. pro umístění lešení stavby) dostačující jednostranný souhlas obce – vlastníka nemovitosti s užitím této nemovitosti? A liší se v tomto směru postup obce jako vlastníka pozemku v případě záboru veřejné zeleně oproti zvláštnímu užívání místní komunikace (kde je vyžadován souhlas vlastníka komunikace dle § 25 z. č. 13/1997 Sb. nikoliv souhlas vlastníka pozemku….)?
Obec obdržela totožné nabídky od dvou zájemců o pronájem obecního pozemku. Tito zájemci spolu mají sousedské spory a obec se obává, že pokud by jednomu ze zájemců vyhověla, jejich vztahy se vyostří. Je hospodárné, že obec i přes vysoké nabízené nájemné se rozhodne si pozemek ponechat a s žádným zájemcům smlouvu neuzavře?
Může obec poskytnout ubytování osobám z Ukrajiny na přechodnou dobu v obecních bytech, které nejsou aktuálně pronajaty? Je potřeba zveřejnit záměr?
Určitě ano. V daném případě jistě nepůjde o nájem, nýbrž o výpůjčku (bezúplatná obdoba nájmu).
Byť zákon o obcích konstruuje výjimku ze zveřejňování záměru pouze v případě pronájmu bytů, s ohledem na okolnosti se přikláníme k výkladu, že i v případě výpůjčky není nezbytné záměr zveřejňovat (je mj. zákonem stanovena výjimka, že v případě výpůjčky do 30 dnů není třeba zveřejňovat záměr).
Podle ustanovení § 39 odst. 3 zákona o obcích platí, že povinnost zveřejnit záměr se nevztahuje mj. na pronájem bytů anebo na pronájem či výpůjčku majetku obce na dobu kratší než 30 dnů.
Bez zveřejnění záměru lze tedy realizovat krátkodobý pronájem či výpůjčku jakýchkoli prostor (do 30 dnů) nebo pronájem bytu. Výpůjčce na dobu delší než 30 dnů by zveřejnění záměru již dle zákona mělo přecházet. Lze tedy doporučit s ohledem na uvedené postupovat obezřetně s tím, že pokud by se mělo jednat o delší bezúplatné přenechání prostor (tedy výpůjčku), mělo by dojít ke zveřejnění záměru (v tomto ohledu nelze ale vyloučit budoucí názorový posun).
O uzavření smlouvy rozhoduje v rámci zbytkové pravomoci rada (eventuálně starosta, není-li rada v obci volena, pravomoc si může rovněž vyhradit zastupitelstvo či ji lze zcela nebo zčásti svěřit starostovi nebo obecnímu úřadu).
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.
Uprchlíkům z Ukrajiny chceme nabídnout ubytování v obecní nemovitosti, je třeba zveřejnit záměr?
Podle ustanovení § 39 odst. 3 zákona o obcích platí, že povinnost zveřejnit záměr se nevztahuje mj. na pronájem bytů anebo na pronájem či výpůjčku majetku obce na dobu kratší než 30 dnů.
Bez zveřejnění záměru lze tedy realizovat krátkodobý pronájem či výpůjčku jakýchkoli prostor (do 30 dnů) nebo pronájem bytu. Výpůjčce na dobu delší než 30 dnů by zveřejnění záměru již dle zákona mělo předcházet. S ohledem na uvedené doporučujeme postupovat obezřetně s tím, že pokud by se mělo jednat o delší bezúplatné přenechání prostor (tedy výpůjčku), mělo by dojít ke zveřejnění záměru (v tomto ohledu nelze ale vyloučit budoucí názorový posun).
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.