Může rada obce sama rozhodnout o uložení finančních prostředků obce na účty u soukromé banky?
Mohou zastupitelé zasáhnout do jednacího řádu rady obce? Konkrétně se domáhají možnosti stanovit v jednacím řádu radě obce povinnost, aby byl ze schůzí rady obce pro potřeby zastupitelstva obce pořizován audiozáznam.
Může rada obce dát starostovi pravomoc uzavírat určité typy smluv v čase, než se rada sejde?
Musí být pro zastupitelstvo obce připraven k projednání materiál týkající se schválení záměru obce zcizit majetek v případě, že rada obce nepřijala k takovému materiálu žádné usnesení? Pokud ano, na základě jakého předpisu?
Který orgán obce rozhoduje o účasti ve veřejné dražbě? Kdo rozhoduje o navyšování nabídek?
Zastupitelstvo obce usnesením pověřilo starostu k provádění rozpočtových opatření do výše 50.000 Kč v každém jednotlivém případě. Může zastupitelstvo i po účinnosti tohoto usnesení přijímat rozpočtová opatření, která jsou v jednotlivé položce nižší než 50.000 Kč, nebo to potom pokaždé musí udělat starosta?
Kdo a kdy může měnit platný organizační řád obecního úřadu?
Musí zastupitelstvo obce schvalovat poskytování dotací či návratných finančních výpomocí i v době povodně?
Zastupitelstvu obce je vyhrazeno schvalovat poskytování dotací a návratných finančních výpomocí nad 250 000 Kč v jednotlivém případě fyzickým nebo právnickým osobám a uzavření veřejnoprávních smluv o jejich poskytnutí, vyjma situace, kdy je návratná finanční výpomoc (vyšší jak 250 000 Kč) poskytována příspěvkovým organizacím obce. Toto rozhodování bude dle důvodové zprávy náležet do vyhrazené pravomoci rady obce (poskytování návratné finanční výpomoci obecní příspěvkové organizaci je úkolem zřizovatele).
V případě dotací a návratných finančních výpomocí ostatním osobám v době krizového stavu bude toto rozhodování náležet do nevyhrazené pravomoci rady obce, s možností zastupitelstva si takové rozhodnutí vyhradit pro sebe. Přičemž v době mimořádných událostí může v rámci zbytkové pravomoci rady obce rozhodovat starosta. Krizovým stavem se dle krizového zákona rozumí mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému, narušení kritické infrastruktury nebo jiné nebezpečí, při nichž je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu. Tedy mezi mimořádné události je za jisté možné zařadit i povodně.
V této souvislosti lze ještě podotknou, že finanční pomoc (ať již ve formě peněžitého daru, dotace či návratné finanční výpomoci) bude mít zpravidla za následek změnu rozpočtu a s tím související nutnost provedení rozpočtového opatření. Rozpočtové opatření se provádí před provedením rozpočtově nezajištěného výdaje. Po provedení rozpočtově nezajištěného výdaje lze rozpočtové opatření provést pouze při živelní pohromě ohrožující životy a majetek, tj. při povodni.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.