Je možné, aby v odůvodněných případech příslušný orgán obce prominul občanovi dlužné nájemné?
Může si obec pronajmout dlouhodobě sál kulturního zařízení? Je v kompetenci starosty obce uzavřít nájemní smlouvu, pokud zastupitelstvo stanoví podmínky nájmu?
Může být kamera městského kamerového dohledového systému umístěna na budově soukromého vlastníka? A za jakých podmínek?
Kdo za obec jmenuje inventarizační komisi? Může být jedním z členů osoba přímo zodpovědná za daný majetek? Musí být v této komisi starosta?
Může starosta obce (jedná se o obec bez rady) požádat o dotaci bez souhlasu zastupitelstva? Musí být každá žádost o dotaci schvalována zastupitelstvem obce?
Má obec právo udělat audit lesního hospodaření?
Je v pořádku, pokud je obecní redakční rada ve složení starosta, místostarosta, tajemnice a pracovnice z podatelny, která je dcerou starosty? Dochází k tomu, že jsou otiskovány téměř jen starostovy zprávy prezentující činnosti jeho politické strany.
Na obec se obracejí občané s žádostí o odkoupení stromů, které rostou v aleji na pozemku ve vlastnictví obce s tím, že by se chtěli o stromy starat a chtěli by si na strom umístit tabulku s informací, kdo o strom pečuje. Zajímalo by nás, zdali je vůbec možno rostoucí strom prodat, popř. vypůjčit nebo pronajmout a pokud ano, jak máme postupovat, tzn. jakou bychom měli zvolit právní formu převodu a který orgán obce by toto měl projednat a schválit?
Mění se nějak pravomoci dle zákona o obcích, o kterých může rozhodovat starosta v souvislosti s povodněmi?
Starosta obce má v souvislosti s řešením mimořádné události, se zabráněním jejího vzniku nebo s odstraňováním jejích následků větší pravomoci. Mezi tyto mimořádné události bez pochyby patří i povodně. Starosta může v této situaci rozhodovat v záležitostech, které spadají do tzv. zbytkové pravomoci rady obce, a to bez ohledu na to, zda byl radou k takovému rozhodování předem pověřen, případně i v případech, v nichž si zastupitelstvo takové rozhodnutí předem vyhradilo. Tedy běžně by o těchto záležitostech rozhodovala rada obce, či zastupitelstvo, pokud by si určitou pravomoc vyhradilo (starosta by měl pouze ty pravomoci, které by mu byly svěřeny), ale při těchto mimořádných událostech je to starosta obce, který rozhoduje, namísto rady obce, případně zastupitelstva obce, i když si tuto záležitost předem vyhradilo.
Tímto není dotčeno předchozí svěření pravomoci radou obce, ať už starostovi nebo obecnímu úřadu (toto svěření se neruší). Pokud byla určitá pravomoc svěřena starostovi před vznikem této situace, má ji svěřenou i v době, kdy by ji mohl vykonávat na základě výslovného zákonného zmocnění. Pokud byla určitá pravomoc svěřena obecnímu úřadu (případně konkrétnímu útvaru), pak vznikem této situace ji může vykonávat i nadále obecní úřad (na základě předchozího svěření), nedochází k „přesunu“ na starostu.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.