Odpovědnost zastupitelů při vynakládání veřejných prostředků
Rozpočtová pravidla, jak se vyvarovat porušení rozpočtové kázně
Ing. Miroslav Matej, Ph.D., Ministerstvo financí České republiky, ředitel odboru Financování územních rozpočtů
Příspěvek obsahuje shrnutí nejčastějších pochybení v oblasti poskytování dotací a doporučení, jak se jim vyhnout. Prezentace zahrnuje všechny fáze životního cyklu projektu, od stanovení cílů a předprojektové přípravy, přes proces zadávání veřejných zakázek až k samotné realizaci zakázky, ale i horizontální témata, jako např. účetnictví.
Schvalování účetní závěrky, jak naložit s odpovědností za vedení účetnictví
JUDr. David Bauer, Ministerstvo financí České republiky, ředitel odboru Regulace a metodika účetnictví
Odpovědnost za vedení účetnictví se primárně týká statutárních orgánů. Obce, resp. zejména starostové a ředitelé příspěvkových organizací, nejsou v tomto případě žádnou výjimkou. V souvislosti s vedením účetnictví se odpovědnost neváže pouze na sestavenou účetní závěrku. Nakládání s veřejnými prostředky s sebou množství povinností, včetně nastavení řídící kontroly nebo schvalování účetních závěrek. Jak tyto činnosti využít pro eliminaci rizik spojených s odpovědností statutárního orgánu, včetně odpovědnosti trestní?
Finanční kontrola ve veřejné správě, jak předcházet rizikům při správě veřejných prostředků
Mgr. Miloslav Kvapil, certifikovaný interní auditor ve veřejné správě
Nakládání s veřejnými prostředky je regulováno řadou zdánlivě neprovázaných zákonu a vyhlášek. Jedná se zejména o veřejné zakázky, veřejné rozpočty, účetnictví, schvalování účetních závěrek, veřejnosprávní kontrolu a interní audit, ale také o přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků, registr smluv a další. Právní norma, která tyto regulace provazuje je zákon 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě, jehož cílem je ochrana veřejných prostředků a který stanovuje povinnosti pro osoby, které s nimi nakládají. Existuje zde řada rizik – právních, finančních i politických. Snížení či eliminace těchto rizik je možné dosáhnout správným nastavením interních předpisů a nástrojů z oblasti IT. Příspěvek se zaměří jak na bližší charakteristiky uvedených rizik, tak na tyto nástroje a další právně ekonomické souvislosti.
Řádné hospodaření, jak se vyhnout poskytnutí neoprávněné výhody
Ing. Michal Svoboda, Ministerstvo financí České republiky, metodická podpora účetnictví státu, odbor Účetnictví a auditu
Při nakládání s majetkem ÚSC, zřizovaných příspěvkových organizací či zakládaných obchodních společností, jakož i při uskutečňování výdajů z rozpočtu ÚSC je nezbytné mít přiměřenou jistotu, že nedochází, resp. v důsledku nemůže dojít k poskytnutí neoprávněné výhody pro ÚSC či jiný subjekt, který hospodaří s veřejnými prostředky (byť částečně). A to výhody v jakékoliv formě. Existuje zde několik rizik – právních, rozpočtových i politických. Snížení či eliminace těchto rizik je možné dosáhnout s využitím standardních ekonomických nástrojů známých spíše z komerční sféry, avšak relativně méně často využívaných ve veřejnoprávních korporacích. Příspěvek se zaměří jak na bližší charakteristiky uvedených rizik, tak na tyto ekonomické nástroje a další právně ekonomické souvislosti.